Skip to content

Ciąża Dookoła wyspy

na Islandii

Opieka położnicza na Islandii. Jak wygląda w różnych jej zakątkach

Zacznijmy od Vestmannaeyjar.

Na całej Isladnii opiekę nad ciężarną prowadzi standardowo położna. Co prawda szpital dysponuje aparaturą do usg, ale kadra nie jest wyspecjalizowana w wykonywania specjalistycznych pomiarów dziecka. Dlatego na usg w 12-14 tc oraz 20 tc trzeba udać się do Reykjaviku. Szpital nie posiada aparatury do wykonania ktg. Jeśli pojawiają się jakieś komplikacje, a stan zdrowia jest stablilny to linie Flugfélagið Ernir oferują transport medyczny. W przypadku bardzo poważnych komplikacji koniecznie jest wezwanie samolotu szpitalnego Sjúkraflug.

Na wyspie Heimaey odbywa się coraz mniej porodów. W 2018 przyjęty został tylko jeden, a  w 2017 trzy. Natomiast w latach 2001-2011 na wyspie przyjmowano rocznie około 30-40 porodów. Rodzice przeważnie na 2 tygodnie przed wyznaczoną datą porodu udają się do Reykjaviku. Mogą skorzystać z mieszkań oferowanych przez Związki Zawodowe lub przyszpitalny hotel (za opłatą).

Kobiety prowadzące ciąże w innych częściach Suðurland również muszą dojeżdżać do Reykjaviku na badania w 12-14 tc oraz 20tc. Szpital w Selfoss jest placówką typu D1. Prowadzi się tam tylko ciąże niskiego ryzyka, nie wykonuje się cesarskich cięć, nie ma możliwości wykonania znieczulenia zewnątrzoponowego. Poza Selfoss, ciąża na Islandii może być prowadzona w lokalnych ośrodkach zdrowia przez położne w porumienieniu z lekarzem rodzinnym (tak jak na całej wyspie).

Na Fiordach Zachodnich sytuacja wygląda podobnie.

Ciąża w tej części Islandii jest standardowo prowadzona przez położną. Na główne badania trzeba udać się do Reykjaviku. Mniejsze szpitale dysponują aparaturą usg, jednak nie ma w nich specjalistów przeszkolonych do ich obsługiwania i wykonywania pomiarów. Lekarz czy położna może np. potwierdzić ciążę, ale nie są w stanie przeprowadzić badania bardziej szczegółowo. Jeśli akurat do danego szpitala przyjedzie specjalista, wtedy mama nie musi jechać do Reykjaviku i takie badanie wykonuje się na miejscu. Sytuacja troszkę się komplikuje jeśli jest się w ciąży bliźniaczej, ponieważ wymaga ona częstszych kontroli usg. Od kobiet z Ísafjörður i okolic wiem, że lekarz wystawiał im zaświadczenia o konieczności dojazdu do Reykjaviku i wtedy mogły się ubiegać o zwrot kosztów podróży w Sjúkratryggingar. Jeśli także dojeżdżasz na badania warto dopytać się bezpośrednio w Sjúkratryggingar czy w twoim przypadku też można się o takie dofinansowanie ubiegać.

W Ísafjörður mogą rodzić kobiety w ciążach niskiego ryzyka, jednak nie ma możliwości wykonania znieczulenia zewnątrzoponowego. Jeśli zaistnieje konieczność porodu w Reykjaviku wtedy trzeba jechać tam wcześniej i skorzystać z noclegu, tak jak robią osoby z Vestmannaeyjar np. w przyszpitalnym hotelu (za opłatą).

Kobiety mieszkające na północy obsługuje szpital w Akureyri.

Należy on do kategorii B. Znajdują się tam specjaliści, którzy mogą przeprowadzić badania ultrasonograficzne. Jest możliwość rodzenia ze znieczuleniem, a także wykonania cesarskiego cięcia. To placówka jest przygotowana do opieki nad wcześniakami, ale dopiero po 34 tygodniu. Jeśli na etapie ciąży wykryte zostały poważne wady u dziecka, kobieta będzie musiała rodzić w Reykjaviku. Jednak zdecydowaną większość ciąż można prowadzić w Akureyri. Oczywiście jeśli mieszkasz w innej miejscowości na północy, to w takim wypadku ciążę będzie prowadzić położna z twojego ośrodka zdrowia. Na niektóre badania będzie trzeba dojechać do Akureyri. W Sauðárkróki znajduje się sala porodowa, ale aktualnie nie przyjmuje się tam porodów.

Więcej informacji ogólnych o prowadzeniu ciąży na wyspie znajdziesz w zakładce Ciąża na Islandii.

Jeśli chcesz coś dodać lub mieszkasz w części wyspy, w której opieka nie jest opisana, napisz: