Skip to content

Ciąża dookoła wyspy

Czyli jak wygląda opieka w różnych zakątkach Islandii

Funkcjonowanie systemu opieki położniczej wygląda dość podobnie w różnych zakątkach Islandii. W przypadku miejsc bardziej odległych jedną z większych istotnych zmian jest odległość i konieczność dojazdów! Mało osób wie, że w przypadku gdy musisz dojeżdżać na badania w ciąży lub przeprowadzić się bliżej szpitala na czas oczekiwania na poród mogą przysługiwać ci dodatki pieniężne: Greiðsluþátttaka vegna ferðakostnaðar (zasiłek ze względu na podróżowanie w celach medycznych) oraz Dvalarstyrkur (zasiłek pobytowy). W obu przypadkach lekarz musi wystawić specjalne zaświadczenie – warto dopytać i porozmawiać z lekarzem rodzinnym o przysługujących ci opcjach i możliwościach

Vestmannaeyjar

Tak jak na całej Isladnii opiekę nad ciężarną prowadzi standardowo położna. Co prawda szpital dysponuje aparaturą do usg, ale kadra nie jest wyspecjalizowana w wykonywania specjalistycznych pomiarów dziecka. Dlatego na usg w 11-14 tc oraz 20 tc trzeba udać się do Reykjaviku. Szpital nie posiada aparatury do wykonania ktg. Jeśli pojawiają się jakieś komplikacje, a stan zdrowia jest stablilny to linie Flugfélagið Ernir oferują transport medyczny. W przypadku bardzo poważnych komplikacji koniecznie jest wezwanie samolotu szpitalnego Sjúkraflug.

Na wyspie Heimaey nie przyjmuje się już porodów. W 2018 przyjęty został tylko jeden, a  w 2017 trzy. Natomiast w latach 2001-2011 na wyspie przyjmowano rocznie około 30-40 porodów. Rodzice przeważnie na 2 tygodnie przed wyznaczoną datą porodu udają się do Reykjaviku. Mogą skorzystać z mieszkań oferowanych przez Związki Zawodowe lub przyszpitalny hotel – Sjúkrahótel Landspítala  (za opłatą).

Suðurland

Wyspy Vesmannaeyjar oczywiście należą do rejonu Suðurland, zatem sytuacja kobiet mieszkających na tym obszarze wygląda dość podobnie. Głównym centrum opieki jest szpital w Selfoss. Jest on jednak placówką typu D1 i prowadzi się w nim tylko ciąże niskiego ryzyka, nie wykonuje się cesarskich cięć, nie ma możliwości wykonania znieczulenia zewnątrzoponowego.  W Selfoss nie wykonuje się badań prentalnych i trzeba się na nie udać do stolicy. Poza Selfoss, ciąża jest prowadzona w przychodniach rejonowych, gdzie położna urzęduje na stałe lub przyjeżdża w określonych terminach. 

Fiordy Zachodnie

Ciąża jest standardowo prowadzona przez położną. Na główne badania trzeba udać się do Reykjaviku. Mniejsze szpitale dysponują aparaturą usg, jednak nie ma w nich specjalistów przeszkolonych do ich obsługiwania i wykonywania pomiarów. Lekarz czy położna może np. potwierdzić ciążę, ale nie są w stanie przeprowadzić badania bardziej szczegółowo. Jeśli akurat do danego szpitala przyjedzie specjalista, wtedy kobieta nie musi jechać do Reykjaviku – takie badanie wykonuje się na miejscu. Sytuacja troszkę się komplikuje jeśli jest się w ciąży bliźniaczej lub podwyższonego ryzyka ponieważ wymaga ona częstszych kontroli usg – a zatem więcej podróży do stolicy. 

W Ísafjörður mogą rodzić kobiety w ciążach niskiego ryzyka. Placówka nie daje możliwości wykonania znieczulenia zewnątrzoponowego. Jeśli zaistnieje konieczność porodu w Reykjaviku wtedy trzeba jechać tam wcześniej i skorzystać z noclegu.  Pamiętaj, że na Islandii nie istnieje rejonizacja więc możesz się zdecydować na poród w innym miejscu. Jeśli jednak lekarz nie będzie widział wskazań do porodu czy to w Reykjaviku czy w Akureyri może być trudniej uzyskać zaświadczenie potrzebne do ubiegania się o zasiłek pobytowy.

Akureyri

Szpital w Akureyri zalicza się do kategorii B co oznacza, że znajdują się tam specjaliści, którzy mogą przeprowadzić badania ultrasonograficzne. Jest możliwość rodzenia ze znieczuleniem zewnątrzoponowym, a także możliwość wykonania cesarskiego cięcia. To placówka jest przygotowana do opieki nad wcześniakami, ale dopiero po 34 tygodniu. Jeśli na etapie ciąży wykryte zostały poważne wady u dziecka, kobieta będzie musiała rodzić w Reykjaviku. Jednak zdecydowaną większość ciąż można prowadzić w Akureyri. Oczywiście jeśli mieszkasz w innej miejscowości na północy, to w takim wypadku ciążę będzie prowadzić położna z twojej przychodni. Na niektóre badania będzie trzeba dojechać do Akureyri. W Sauðárkróki znajduje się sala porodowa, ale aktualnie nie przyjmuje się tam porodów.

Informator

Zapisz się do mailowego informatora
"Rodzę na Islandii"

.