Skip to content

Porodówki na Islandii

Na Islandii znajduje się dziesięć oddziałów ginekologiczno-położniczych i położniczych:

Porodówki na Islandii dzielą się na następujące kategorie:

 A, B, C1, C2, D1, D2.

A to oddział na którym pracują położne, ginekolodzy, anestezjolodzy, chirurdzy oraz inni specjaliści. Istnieje możliwość wykonania cesarskiego cięcia przez 24h. Taki oddział obsługuje zarówno kobiety w ciążach fizjologicznych (niepowikłanych), ale także zagrożonych i wysokiego ryzyka. Placówka jest przygotowana do intensywnej opieki nad wcześniakami i noworodkami z problemami zdrowotnymi. Wyspecjalizowana kadra może zająć się wcześniakami, które przyjdą na świat od 22 tygodnia. Jedyny szpital na Islandii, który zalicza się do tej kategorii to Landspitali w Reykjaviku.

B to także wyspecjalizowana placówka obsługująca kobiety w ciąży niskiego i wysokiego ryzyka. Kadra może prowadzić ciąże fizjologiczne i powikłane. Istnieje możliwość wykonania cesarskiego cięcia. Placówka jest przygotowana do opieki nad wcześniakami, ale dopiero po 34 tygodniu. Jeśli na etapie ciąży wykryte zostały bardzo poważne wady u dziecka kobieta będzie musiała rodzić w placówce typu A. Do kategorii B zaliczamy szpital w Akureyri.

C1 to oddział na którym pracują położne, ginekolodzy, anestezjolog i chirurg. Na takich oddziałach dzięki obecności anestezjologa istnieje nadal możliwość podania znieczulenia zewnątrzoponowego. Dostęp do sali operacyjnej jest także całodobowy i może zostać wykonane cesarskie cięcie. Tu nie będą mogły rodzić między innymi kobiety z przewlekłymi chorobami, które mogą wpłynąć na poród, zakrzepicą czy zatruciem ciążowym. Do kategorii C1 zaliczamy szpital np. w Akranes.

C2 to pośredni oddział ginekologiczno-położniczy, na którym pracują położne i ginekolodzy, a także chirurg przeszkolony na wypadek nagłych cesarskich cięć. Jednak w oddziałach z kategorii C2 nie ma całodobowego dostępu do anestezjologa oraz sali operacyjnej. Warunkiem zaklasyfikowania się do kategorii C2 jest łatwy i szybki dostęp do placówek z kategorii A oraz B.

D1 to niewielki oddział położniczy w zakładzie opieki zdrowotnej, w którym oprócz położnych pracują lekarze (heilsugæslulæknar). To oddziały kobiet z ciążami niskiego ryzyka. Jeśli istnieją przesłanki, że poród może wiązać się z komplikacjami, kobieta nie może rodzić w tego typu placówce.
Placówki D1 muszą mieć dobry dostęp do oddziałów z kategorii A-C.Szpital w Selfoss zaliczamy do placówki tego typu.

D2 to małe oddziały prowadzone tylko przez położne dedykowane kobietom nastawionym na porody naturalne w kameralnej atmosferze. Takim miejscem jest Björkin . Do tej kategorii zaliczają się także porody domowe. Konieczny jest łatwy dostęp do oddziałów z grupy A-C.

Masz pytania?