Skip to content

Kim jest doula?

Doula jest po to, aby Cię wspierać.

“Doula to wykształcona i doświadczona również w swoim macierzyństwie kobieta, zapewniająca ciągłe niemedyczne, emocjonalne, informacyjne i fizyczne wsparcie dla matki i rodziny na czas ciąży, porodu i po porodzie”

We współczesnym świecie doula zapewnia rodzącym opiekę i wsparcie, jakie w kulturach tradycyjnych udzielają bliskie, doświadczone kobiety.  Takie wsparcie jest szczególnie cenne dla osób mieszkających na emigracji, z dala od rodziny.

Jako doula mogę pomóc Ci na wiele sposobów. Mogę pomóc odnaleźć Ci się w islandzkim systemie opieki okołoporodowej. Mogę Cię przygotować do porodu, wesprzeć w połogu czy karmieniu piersią. Moją rolą jest zaopiekowanie się Tobą w zgodzie z twoimi potrzebami. Bo każda z nas jest inna, ma inne potrzeby. Moją rolą jest także przypomnienie Ci, że jesteś ważna. Często w ciąży i po porodzie skupiamy się głównie na dziecku – zapominając o mamie. A jej emocje, jej samopoczucie jest kluczowe. 

Towarzysząc Ci przy porodzie,  zapewniam Ci wsparcie fizyczne. Znam wiele  technik łagodzenia bólu porodowego. Mogę Cię masować, czy stosować akupresurę. Pomagam Ci radzić sobie ze skurczami, odpowiednio oddychać, a także przyjmować dogodne pozycje porodowe.  

Zapewniam Ci także wsparcie emocjonalne, dzięki któremu poród może przebiegać szybciej i sprawniej, bo czujesz się dobrze zaopiekowana. Jeśli obawiasz się bariery językowej – mogę pełnić rolę tłumaczki. W szpitalu porozumiewam się głównie po angielsku, bo jestem w nim bardziej biegła, ale studiuję także na Uniwersytecie Islandzkim kierunek – islandzki jako drugi język. 

Pomogę zbudować dobrą atmosferę wokół porodu, tak aby mógł być on dla Ciebie dobrym i wzmacniającym doświadczeniem.

Należy podkreślić, że jako doula nie wchodzę w kompetencje ojca czy personelu medycznego.  Nie zastępuję położnej czy lekarza położnika i nie towarzyszę w porodach bez asysty medycznej. Moja  rola jest zupełnie inna. Mam czuwać przy Tobie i  odpowiadać na twoje potrzeby.  Zawsze uszanuję Twoje decyzje i będę Cię wspierać w twoich wyborach. Mogę zapewnić ci wsparcie informacyjne – tak, abyś mogła podjąć decyzję najlepszą dla siebie i swojego dziecka.  Pamiętaj, że dobry poród oznacza dla każdej z nas coś zupełnie innego. Przygotuję Cię tak, abyś mogła doświadczyć dobrego porodu na własnych zasadach – jakikolwiek ma być – naturalny, w znieczuleniu, domowy, w centrum narodzin, w wodzie, lotosowy itd … mogę cię wspierać i przy nim towarzyszyć. 

Badania naukowe potwierdzają, że wsparcie douli:

Doule działają na całym świecie, zrzeszają się i wspierają. W styczniu 2015 roku doula została zarejestrowana w Polsce jako zawód. Więcej informacji o doulach możesz znaleźć na stronach: Dona International lub Stowarszysznie Doula w Polsce. W grudniu 2022 roku powstało, także Stowarszyszenie Dobre Doule i tak się składa, że uczestniczyłam w spotkaniu założycielskim. Powoli się rozkręcamy – nasze główne idee, to promowanie zawodu douli oraz szeroko pojęte wsparcie dla kobiet i rodzin. Aktualnie możesz znaleźć nas na Stowarszyszenie Dobre Doule (IG)  oraz Stowarzyszenie Dobre Doule  (FB). Doule działają aktywnie także na Islandii, a ich usługi są coraz bardziej popularne.

Dlaczego zostałam doulą?

Zostałam doulą, aby dać kobietom wsparcie

Kiedy moja córka miała sześć miesięcy, zupełnie przypadkiem natknęłam się na informacje, że Stowarzyszenie Doula w Polsce organizuje szkolenie w Warszawie. Jeszcze wtedy nie wiedziałam kim są doule.

Zaczęłam czytać, na czym polega ich praca. Od razu wiedziałam, że chce zostać jedną z nich! Chociaż moje wykształcenie i ścieżka zawodowa raczej nie były związane z tą “branżą” to poczułam, że to jest to. Byłam bardzo podekscytowana, kiedy leciałam na szkolenie do Polski z dziesięciomiesięczną Polą u boku.

Wiem, jak ważne jest wsparcie ponieważ mi jako emigrantce i młodej mamie bardzo go brakowało. Na Islandii doświadczyłam poronienia, kolejna ciąża nie była łatwa, a mój poród był bardzo wymagający. Jeszcze wtedy nie miałam żadnej wiedzy okołoporodowej. Po narodzinach córki dopadła mnie depresja poporodowa. Poruszałam się po omacku, nie wiedziałam gdzie szukać informacji oraz pomocy. Nie bardzo dogadywałam się z moją położną. Czułam się pozostawiona sama sobie i wiem, że wiele kobiet ma podobne odczucia i doświadczenia. Zostałam doulą, aby dać kobietom wsparcie. Aby nie czuły się tak samotne i zagubione jak wtedy ja.  Żeby miały do kogo napisać, odezwać się, zapytać. Żeby miały szansę na przygotowanie się do porodu w swoim ojczystym języku.

Pakiet Porodowy

Będę z Tobą podczas ciąży, porodu i połogu.

Chcesz czuć się w ciąży dobrze zaopiekowana? Mieć kogoś do kogo możesz w każdej chwili napisać jeśli pojawią się wątpliwości? Kogoś kto przygotuje Cię do narodzin i pomoże Ci zrozumieć czym jest dla Ciebie dobry poród? No i najważniejsze – kogoś, kto będzie Ci towarzyszył przy porodzie, tłumaczył co się dzieje, pomagał radzić sobie ze skurczami, masował, wachlował, dodawał otuchy i wspierał no matter what? W takim razie potrzebujesz DOULI!

Standardowy pakiet porodowy wygląda następująco:

W ciąży spotkam się z Tobą minimum trzykrotnie. Najpierw na spotkaniu zapoznawczym, po którym zdecydujesz czy chcesz nawiązać współpracę. Spotkanie zapoznawcze jest bezpłatne – odbywa się online i przeważnie trwa około 15-20 minut. Jest ono ważne dla obu stron – ja mogę poznać twoje potrzeby, dowiedzieć się czego oczekujesz, a ty możesz się przekonać czy nadajemy na podobnych falach, czy widzisz mnie przy swoim porodzie. To bardzo ważne, abyś czuła się ze mną komfortowo. Nie musisz podejmować decyzji na spotkaniu – warto dać sobie kilka dni na przemyślenie i podjąć decyzję czy chcesz skorzystać z moich usług jako douli, 

Jeśli tak, to zaplanujemy dwa najbliższe spotkania. Pierwsze odbywa się online i trwa około 2 godziny. To spotkanie w którym skupiamy się na teorii. Opowiem Ci, jak wygląda poród, czego się spodziewać na każdym etapie, nauczę cię liczyć skurcze, a także opowiem Ci o islandzkim systemie opieki okołoporodowej. 

Kolejne spotkanie odbywa się u Ciebie w domu. To zajęcia praktyczne podczas których, wypróbujemy pozycje porodowe, zrobimy ćwiczenia oddechowe, porozmawiamy o sposobach łagodzenia bólu, stworzymy plan porodu. Jeśli będziesz chciała, to otrzymasz pokazowy masaż porodowy. Takiego masażu często używam podczas porodu, jeśli tylko masz na to ochotę!  To tylko namiastka tematów, które poruszymy, bo zajęcia są zawsze dostosowane do twoich potrzeb i możemy je dowolnie modyfikować. Dowiesz się, że dobry poród jest możliwy. Ja dzielę się wiedzą, Ty wybierasz jaką wizję porodu chcesz realizować. Pamiętaj, że nie oceniam twoich decyzji. Przekazuję Ci rzetelne informacje i wspieram w Twoich wyborach. Zajęcia trwają około 2,5 h i zawsze zachęcam, aby wziął w nich udział także partner – jeśli jest taka możliwość. 

Kiedy nawiązujemy współpracę – spisujemy umowę.  To drobna formalność, ale ta formalność zabezpieczacie Ciebie i mnie –  jasno określa czego możesz ode mnie oczekiwać.  Gdy pomiędzy spotkaniami coś się dzieje, pojawiają się jakieś pytania, wątpliwości –  to zawsze możesz do mnie napisać lub zadzwonić.

Szykujesz się do kolejnego porodu? Program zajęć zostanie zmodyfikowany dostosowany Twoich potrzeb. Skupimy się na twojej poprzedniej historii porodowej i na jej podstawie przygotujemy plan zajęć – tak aby zaopiekować się tematami, które są dla Ciebie najbardziej istotne. 

Gotowość porodowa

Następnym etapem jest okres mojej “gotowości porodowej”. To czas 2 tygodnie przed i 2 tygodnie po wyznaczonej dacie porodu. Wtedy jestem dostępna dla Ciebie 24h, bo nigdy nie wiadomo kiedy poród się rozpocznie. W okresie gotowości masz mnie na wyłączność – oznacza to, że nie biorę innej kobiety pod swoją opiekę. Możesz zadzwonić do mnie o każdej porze (w nocy również), jeśli podejrzewasz, że poród się zaczyna. Wspólnie zastanowimy się czy to już, czy to tylko skurcze przepowiadające. W zależności od tego, jaką formę wsparcia wybierzesz mogę towarzyszyć Ci już w domu lub pojawić się dopiero w szpitalu.

Poród

Zatem zaczęło się – rodzisz. Teoretycznie zostałaś już przygotowana na to, co Cię czeka. Teraz czas doświadczyć tego na własnej skórze. Będę Ci w tym towarzyszyć. Będę pomagać radzić sobie ze skurczami, znajdować wygodne pozycje. W zależności od przebiegu porodu zachęcę Cię do aktywności fizycznej lub pomogę się zrelaksować (np. poprzez masaż). Będę chciała stworzyć dobrą atmosferę wokół porodu. Wszystko po to żebyś czuła się bezpieczna i dobrze zaopiekowania. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, to przyjmę też rolę tłumaczki.  Wspólnie będziemy starać się realizować Twój plan porodu lub będziemy  go modyfikować i na bieżąco dostosowywać go do tego, co się dzieje. Wszystko po to, abyś mogła być decyzyjna i podejmować świadome decyzje. Po porodzie zostaję  Tobą jeszcze przez około 1-2h w zależności od tego jak przebiegał poród i jak się czujesz. 

Połóg

Odwiedzę Cię także po porodzie. Spotkanie będzie zależało od Twoich potrzeb. Porozmawiamy o czwartym trymestrze, o tym, czego możesz się spodziewać w najbliższym czasie. Być może będziesz potrzebowała wsparcia w karmieniu piersią, może pojawią się jakieś pytania odnośnie noworodka. Z każdą parą to spotkanie przebiega zupełnie inaczej. Mogę pomóc przy kąpieli noworodka, mogę zrobić Ci masaż.  Połóg to wymagający czas i dobrze mieć kogoś kto będzie nas wspierał. W czasie połogu – w ramach dodatkowych spotkań –  mogę dodatkowo zaoferować pomoc przy posprzątaniu domu, zakupach, opiece nad starszym dzieckiem. O wszystkich opcjach i możliwościach możemy szczegółowo porozmawiać w czasie spotkania zapoznawczego.

Dojazd: Stacjonarne działam na terenie Reykjavíku i okolic, a także w obrębie Suðurland (porody w szpitalu w Selfoss)

Jesteś zainteresowana?

Informator

Zapisz się do mailowego informatora
"Rodzę na Islandii"

.