Skip to content

Ciąża na Islandii

Na Islandii funkcjonuje model opieki położniczej

To położna prowadzi ciążę, kieruje na badania i przyjmuje poród. W razie potrzeby konsultuje się z lekarzem rodzinnym. Na wyspie nie wykonuje się rutynowo badań ginekologicznych. Dopiero jeśli położna widzi jakieś nieprawidłowości może nas pokierować do ginekologa czy innego specjalisty. Położne mogą różnić się między sobą podejściem, czy nawet liczbą zalecanych badań. Jednak przeważnie prowadzenie ciąży fizjologicznej wygląda następująco:

Kiedy dowiesz się, że jesteś w ciąży możesz udać się do ginekologa, aby potwierdzić ciążę. Jednak w wielu miejscach na Islandii, gdzie nie ma dostępu do ginekologa kobiety zgłaszają się od razu do położnej. Czasami w bardziej oddalonych zakątkach wyspy istnieje możliwość wykonania wczesnego usg potwierdzającego ciążę. Może się też zdarzyć, że pierwsze usg ma miejsce dopiero między 12-14 tygodniem ciąży.

Kiedy zatem zgłosić się do położnej?

To zależy już od konkretnej placówki. Najlepiej zadzwonić do swojej rejonowej przychodni i tam dowiedzieć się kiedy najlepiej umówić się na pierwszą wizytę. Niektóre położne zaproszą cię do gabinetu już w 7-8 tygodniu ciąży. Inne będą sugerowały wizytę trochę później. Pamiętaj, że jeśli niepokoi Cię twój stan zdrowia możesz o tym powiedzieć i być może wizyta zostanie przyspieszona. Jeśli zdecydujesz się potwierdzić ciążę u ginekologa, to ta wizyta będzie odpłatna. Ginekologów w Reykjaviku znajdziesz np. na domusmedica.is lub laekning.is . Jeśli chodzi o wykonanie testu beta hCG z krwi, to nie ma możliwości zrobienia tego na własną rękę. Na takie badanie musisz dostać skierowanie. Nie jest to jednak powszechna praktyka na wyspie.

No więc masz już umówiony termin wizyty i zgłaszasz się do położnej w swoim ośrodku zdrowia (Heilsugæslu). W trakcie pierwszej wizyty zostaną zebrane dane personalne, a także przeprowadzony będzie szczegółowy wywiad na temat twojego stanu zdrowia (a także męża i rodziny). Jeśli obawiasz się, że nie mówisz wystarczająco dobrze po islandzku lub angielsku warto poprosić o obecność tłumacza bo niektóre pytania są szczegółowe.

Pomiędzy 12-14 tygodniem ciąży wykonywane jest USG oraz nieinwazyjne badania prenatalne. Badania prenatalne nie są obowiązkowe, ale zdecydowana większość kobiet je wykonuje. Następne usg (w Polsce często nazywa się je połówkowym) ma miejsce w 19-20 tygodniu ciąży. Wtedy też poznaje się płeć dziecka (gdy maluch się odpowiednio ustawi). Jeśli chciałabyś poznać płeć dziecka szybciej możesz umówić się prywatnie na wizytę do 9manudir. Jednak przeważnie zaproszą Cię do gabinetu dopiero około 16-17 tygodnia ciąży.  Oczywiście poznanie płci nie jest obowiązkowe i możecie z tego zrezygnować. Oba badania (12/14 tc. oraz 20tc.) wykonuje się w Landspitali w Reykjaviku lub w szpitalu w Akureyri. Na stronie ljosmodir.is w zakładce „badania w czasie ciąży” widnieje także informacja o usg po 30 tygodniu ciąży. Nie wszystkie położne kierują na to badanie jeśli ciąża przebiega prawidłowo. 

Wizyty u położnej są bezpłatne i oficjalnie mówi się, że opieka nad ciężarną jest darmowa. Jednak nie do końca jest to prawda. Tak jak pisałam wcześniej za badanie usg potwierdzające ciąże (przed badaniem 12/14 tc.) będzie trzeba zapłacić. Same badania usg (12-14 tc oraz 20 tc) są darmowe, ale badania prenatalne są dodatkowo płatne. Rodzice często płacą także za wydruk zdjęć z usg. Jeśli twój stan zdrowia się pogorszy (np. wystąpi krwawienie, pojawią się silne skurcze niezwiązane z porodem) i pojedziesz na szpitalną izbę przyjęć prawdopodobnie też będzie trzeba zapłacić za wizytę. Znam różne historie kobiet – niektóre z nich musiały płacić za wizyty na izbie przyjęć inne nie. Zależy to też od przysługującej nam zniżki i limitu jaki wykorzystałyśmy w ramach naszego ubezpieczenia zdrowotnego. Można to sprawdzić logując się na www.sjukra.is . W zakładce Réttindastaðan mín należy kliknąć Greiðsluþátttaka

Wizyty u położnej w pierwszej ciąży odbywają się regularnie (około raz w miesiącu). U wieloródek w ciążach fizjologicznych wizyt jest mniej. W trakcie standardowej wizyty mierzone jest ciśnienie, sprawdzane jest tętno dziecka, mierzona jest wysokość dna macicy (palpacyjnie przez powłoki brzuszne) oraz pobierana jest próbka moczu. Inne badania które zostaną wykonane w ciąży to morfologia, cytologia, grupa krwi i czynnik RH, test obciążania glukozą czy badanie GBS. Uwaga! Nie wszystkie położne zlecają te badania (np. cytologia, gbs czy test obciążenia glukozą). Jeśli jednak poprosisz o ich wykonanie, to położna raczej Cię na nie pokieruje lub wyjaśni Ci dlaczego nie widzi potrzeby, aby zlecić dane badanie.

Kiedy zbliża się termin porodu wizyt może być trochę więcej. Na końcówce ciąży nie ma rutynowego badania ktg, nie bada się też szyjki macicy. Badanie te mają miejsce dopiero kiedy kobieta podejrzewa, że rozpoczęła się akcja porodowa lub w gdy pojawiają się jakieś komplikacje. W zależności od tego gdzie mieszkasz i jak przebiega twoja ciąża będziesz mogła zdecydować o miejscu porodu. Zajrzyj do zakładki PORODÓWKI

Przydatne informacje: