Skip to content

Ciąża na Islandii

Na Islandii funkcjonuje model opieki położniczej

Model opieki położniczej, to taki, w którym to położna prowadzi ciążę, kieruje na badania i przyjmuje poród. Jeśli ciąża i poród przebiegają prawidłowo – położna ma wszelkie kompetencje – aby sprawować opiekę nad kobietą . W razie potrzeby konsultuje się z lekarzem rodzinnym lub innym specjalistą. Może też pokierować na dodatkowe badania jeśli jest taka konieczność.  Na Islandii nie wykonuje się rutynowo badań ginekologicznych. Dopiero jeśli położna widzi jakieś nieprawidłowości może nas pokierować do ginekologa. Oczywiście możesz też udać się do ginekologa na prywatną wizytę jeśli czujesz taką potrzebę – jednak taka wizyta przebiega przeważnie trochę inaczej niż wizyty w Polsce. Nie wykonuje się rutynowego usg, nie sprawdza się szyjki macicy jeśli nie ma ku temu wskazań. 

Położne prowadzące ciążę mogą różnić się między sobą podejściem, czy nawet liczbą zalecanych badań. Jednak przeważnie prowadzenie ciąży fizjologicznej wygląda następująco:

Kiedy dowiesz się, że jesteś w ciąży możesz udać się do ginekologa, aby potwierdzić ciążę. Jednak w wielu miejscach na Islandii, gdzie nie ma dostępu do ginekologa kobiety zgłaszają się od razu do położnej. Pamiętaj, że wizyta u ginekologa będzie odpłatna. W bardziej oddalonych zakątkach wyspy nie zawsze istnieje  możliwość wykonania wczesnego usg potwierdzającego ciążę. Może się zatem zdarzyć, że pierwsze usg ma miejsce dopiero między 11-14 tygodniem ciąży.

Kiedy udać się na pierwszą wizytę u położnej?

To zależy od konkretnej przychodni (heilsugæsla), w której pracuje położna. Najlepiej zadzwonić do swojej rejonowej przychodni i tam dowiedzieć się kiedy umówić się na pierwszą wizytę. Niektóre położne zaproszą Cię do gabinetu już w 7-8 tygodniu ciąży. Inne będą sugerowały wizytę trochę później. Pamiętaj, że jeśli niepokoi Cię twój stan zdrowia możesz o tym powiedzieć i w takiej sytuacji twoja wizyta może zostać  przyspieszona.

Jeśli chodzi o wykonanie testu beta hCG z krwi, to nie ma możliwości zrobienia tego badania na własną rękę. Aby móc je wykonać trzeba otrzymać skierowanie, a nie jest to powszechna praktyka na Islandii. 

Na Islandii nie istnieje rejonizacja w przypadku wyboru położnej prowadzącej ciążę. To znaczy, że jeśli nie chcesz korzystać z usług położnej w twojej przychodni możesz wybrać inną położną – bez konieczności przepisywania się do innej przychodni. Dodatkowo położną prowadzącą ciążę możesz zmienić kilka razy. Lista polecanych położnych znajduje się na naszej fb grupie: Islandia: ciąża, poród, połóg . Pamiętaj, aby odpowiedzieć na pytania, dołączając do grupy. Kiedy już dołączysz do grupy wrzuć w lupkę “poleć położną”

W trakcie pierwszej wizyty zostaną zebrane dane personalne, a także przeprowadzony będzie szczegółowy wywiad na temat twojego stanu zdrowia (a także męża i rodziny). Jeśli obawiasz się, że nie mówisz wystarczająco dobrze po islandzku lub angielsku warto poprosić o obecność tłumacza, bo niektóre pytania są szczegółowe.

 

Badania w ciąży

Pomiędzy 11-14 tygodniem ciąży wykonywane jest USG oraz nieinwazyjne badania prenatalne. Badania prenatalne nie są obowiązkowe, ale zdecydowana większość kobiet je wykonuje. Następne usg (w Polsce często nazywa się je połówkowym) ma miejsce w 19-20 tygodniu ciąży. Wtedy też poznaje się płeć dziecka (gdy maluch się odpowiednio ustawi). Jeśli chciałabyś poznać płeć dziecka szybciej możesz umówić się prywatnie na wizytę do 9manudir. Jednak przeważnie zaproszą Cię do gabinetu dopiero około 16-17 tygodnia ciąży (na Islandii raczej nie praktykuje się zgadywania płci dziecka wcześniej).   Oczywiście poznanie płci nie jest obowiązkowe i możecie z tego zrezygnować. Oba badania (11/14 tc. oraz 20tc.) wykonuje się w Landspitali w Reykjaviku lub w szpitalu w Akureyri. Uwaga! Od grudnia 2021 roku usg nie jest wykonywane na Kvennadeild przy Hringbraut, a na ulicy  Skógarhlíð 8 w budynku Krabbameinsfélagið. Wiele osób ma obawę, że trafiło w złe miejsce – ale “oddział” Landspitali, w którym wykonają Ci usg znajduje się na drugim piętrze. Na badanie krwi trzeba podjechać na Hringbraut. 

Na stronie ljosmodir.is w zakładce „badania w czasie ciąży” widnieje także informacja o usg po 30 tygodniu ciąży. Nie wszystkie położne kierują na to badanie, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. 

Wizyty u położnej są bezpłatne i oficjalnie mówi się, że opieka nad ciężarną jest darmowa. Jednak nie do końca jest to prawda. Tak jak pisałam wcześniej za badanie usg potwierdzające ciąże (przed badaniem 11/14 tc.) będzie trzeba zapłacić. Same badanie usg (11-14 tc oraz 20 tc) jest darmowe, ale za dodatkowe badania prenatalne w 11-14tc. często trzeba dodatkowo zapłacić. Cena jest różna i może się wahać, w widełkach od 5000-17 000 tysięcy. Najczęściej zależy to, od przysługującej nam zniżki i limitu jaki wykorzystałyśmy w ramach naszego ubezpieczenia zdrowotnego. Zdarza się także, że niektóre osoby nie płacą nic za badania w 11-14tc. Usg w 20 tygodniu jest przeważnie bezpłatne. Rodzice czasem płacą także za wydruk zdjęć z usg.

 

Jeśli twój stan zdrowia się pogorszy (np. wystąpi krwawienie, pojawią się silne skurcze niezwiązane z porodem) i pojedziesz na szpitalną izbę przyjęć prawdopodobnie też będzie trzeba zapłacić za wizytę. Znam różne historie kobiet – niektóre z nich musiały płacić za wizyty na izbie przyjęć inne nie.  Tak jak pisałam kluczowa jest tu nasza zniżka i limit. Można to sprawdzić logując się na www.sjukra.is . W zakładce Réttindastaðan mín należy kliknąć Greiðsluþátttaka

Wizyty u położnej w pierwszej ciąży odbywają się regularnie (około raz w miesiącu). U wieloródek w ciążach fizjologicznych wizyt jest mniej. W trakcie standardowej wizyty mierzone jest ciśnienie, sprawdzane jest tętno dziecka, mierzona jest wysokość dna macicy (palpacyjnie przez powłoki brzuszne) oraz pobierana jest próbka moczu. Inne badania które zostaną wykonane w ciąży to morfologia, cytologia, grupa krwi i czynnik RH, test obciążania glukozą czy badanie GBS. Uwaga! Nie wszystkie położne zlecają te badania (np. cytologia, gbs czy test obciążenia glukozą). Jeśli jednak poprosisz o ich wykonanie, to położna raczej Cię na nie pokieruje lub wyjaśni Ci dlaczego nie widzi potrzeby, aby zlecić dane badanie. 

Kiedy zbliża się termin porodu wizyt może być trochę więcej. Na końcówce ciąży nie ma rutynowego badania ktg, nie bada się też szyjki macicy. Badanie te mają miejsce dopiero kiedy kobieta podejrzewa, że rozpoczęła się akcja porodowa lub w gdy pojawiają się jakieś komplikacje/lub istnieją choroby współtowarzyszące. 

W przypadku wyboru miejsca porodu także nie istnieje rejonizacja – oznacza to,  że w przypadku ciąży fizjologicznej (przebiegającej prawidłowo) możesz rodzić na dowolnym oddziale – niekoniecznie na najbliższym! Szczegółowo omawiam zagadnienie wyboru miejsca porodu na kursie stacjonarnym i online. 

Przydatne informacje

Informator

Zapisz się do mailowego informatora
"Rodzę na Islandii"

.